X

Silifke’de Turizm

 Beğen  Google +

Silifke’de bulunan tarihi ve turistik yerlerin, 2000 – 2004 yılları arasında 565 bin 632 kişi tarfından ziyaret edildiği bildirildi.

İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Hamza Uçar, bölgedeki tarihi ve ören yerlerinin 2000 yılında 96 bin 10, 2001 yılında 99 bin 750, 2002 yılında 135 bin 907, 2003 yılında 112 bin 882, 2004 yılında da 122 bin 701 olmak üzere 5 yılda toplam 565 bin 632 kişi tarafından ziyaret edildiğini kaydetti.

Uçar, binlerce yıllık tarihi geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Silifke?nin, günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunan arkeolojik kalıntıları, doğal ve kültürel zenginlikleri, iklimi, 105 kilometrelik kıyı bandı ve kirlenmemiş denizi ile Mersin’in turizm potansiyeli yönünden en zengin, buna bağlı olarak da turizm faaliyetlerinin en yoğun olduğu, en fazla turist çeken ilçesi olduğunu belirtti.

Silifke’de Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 1 adet 5 yıldızlı otel, 1 adet 4 yıldızlı otel, 2 adet 2 yıldızlı otel, 1 adet apart otel, 1 adet motel ve 3 adet de pansiyon bulunduğuna dikkat çeken Uçar, bu tesislerde 2000 yılında 19 bin 774, 2001 yılında 50 bin 192, 2002 yılında 27 bin 353, 2003 yılında 40 bin 404, 2004 yılında 41 bin 130 olmak üzere toplam 178 bin 853 kişinin konakladığını ifade etti.

İlçede mahalli idarelerden işletme ruhsatı alan otel, motel ve pansiyonların da 3 bin yatak kapasitesi bulunduğuna işaret eden Kültür ve Turizm Müdürü Hamza Uçar, “Bunun yanı sıra 800 çadır kapasiteli 3 kamping bulunmaktadır. Ayrıca toplam 2 bin yatak kapasiteli kamuya ait eğitim ve dinlenme tesisleri ile 20 bin ikincil konutun yıl boyunca açık tutularak turizme kazandırılmasının ilçe turizmine hareket getireceği bir gerçektir” dedi.

Ekoturizmin ana fikri doğayı kullanarak koruma , insanların doğa ile başbaşa olduğu ve doğa ile birlikte yaşamayı öğrenmesini hedeflemektedir. Silifke Belediyesi Dünya Bankası ve Avrupa Komisyonu’nun desteği ve finansörlüğü ile 1991 yılında kurulmuş olan Akdeniz Şehirleri Belediyeler Birliği ‘nin Türkiye’den tek üyesidir. Birlik içerisinde aktif görev alan Silifke Belediyesi sürdürülebilir gelişme ve yerel gündem 21 çerçevesinde ekoturizm ile ilgili pilot projeyi yürütmektedir.

İlçemizde yer alan Akdeniz’in sayılı sulak alanlarından birisi ve yaban hayatı ile birçok canlıyı içinde bulundurması açısından büyük öneme sahip olan Göksu Deltası ; doğal güzellikleri , arkeolojik ve tareihi değerlerinden oluşan potansiyeli ile ekoturizmin alt başlıklarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda en önemli doğal güzellikleri barındıran önemli bir merkezdir.

Silifke’nin dağlık kesimlerinde yükseklikleri 600 ile 1200 m. Arasında değişen Gökbelen , Balandız, Uzuncaburç, Kırobası yaylaları sahilin yoğun sıcağından kurtulmak isteyen Silifkeliler için ve yörede hala yaygın olarak yaşayan göçerlerin tercih ettikleri yerlerdendir.

Ova ve kıyıdan itibaren kuzeye doğru yer alan dalgalı arazi kuşağındaki makiliklerde defne, zakkum, menengiç, murt, harnup gibi tipik Akdeniz bitkileri yer almaktadır. Makilerden sonra başlayan ormanlar 2000 m. ‘den sonra seyrekleşerek yerini 2500 m’den sonra çalılıklara ve otlaklara bırakırlar.

Yaylaların ve Toros dağlarının yamaçlarında oluşmuş bulunan ormanlar, Çamdüzü, Gelinsuyu, Ali Baba ve Göksu Vadisi boylarında yoğundur. Ağaç türü olarak , baltalık ormanlarda meşe , pırnal, sandal, sakızlık, tesbih, gürgen ve az da olsa kayın ağacı; koru ormanlarında ise kızılçam, karaçam; yükseklerde akçam, katran, ardıç ve sulak yerlerde de köknar yetişmektedir. İlçenin 1.600.000 dekarı orman arazisidir.

Toros Dağları Tracking ; Göks couponrxsms.com/cialis-coupon cialis coupon u nehri rafting için gerekli özellikleri taşımaktadır. Yılın 300 günü güneşli olan bölgede 105 km.’lik kıyı bandı ile sahiller tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu önemli terlerdendir. Yörede toplam 2634 yatak kapasiteli tesis bulunmaktadır.

İnanç Turizmi

Alaaddin Camisi

Roma köprüsünün karşısında bulunan cami, Selçuklu sultanlarından Alaaddin Keykubat döneminde yapıldığı için Alaaddin Camisi adını almıştır.Şehrin tam merkezinde olduğu için Merkez Camisi olarakta bilinir.

Reşadiye Camisi

Padişah Sultan Mehmet Reşat zamanında, Nüzhet Paşa tarafından 1912 yılında yaptırılan caminin doğu ve batısında bulunan sundurmaları, başlık ve tabanlıkları Korint tarzında sütunlarla desteklenmiştir.Mermer ve kireçtaşından yontulmuş bu sütunlar Silifke yöresindeki eski kalıntılardan devşirilmiştir.

Tevekkül Sultan Türbesi

Taşköprünün hemen yanındaki türbe hakkında yazılı herhangi bir kaynak bulunmamaktadır.Selçuklu hanedanlarından birine ait olduğu rivayet edilen mezarın üzerindeki çatı daha sonradan ilave edilmiştir.

Sosyal Medya Haberleri Silifke Web Tasarım