X

Faaliyetlerimiz

İstanbul’da yaşayan Silifkelileri ve Silifke dostlarını bir araya getirmek, Silifkeliler arasında sosyal yardımlaşmayı geliştirmek, Silifke Kültürünün yaşanmasını ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak, hemşehrilerimiz arasındaki iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek amacı ile 4 Ekim 2005 tarihinde kurulan İstanbul Silifke Kültür ve Dayanışma Derneği (İSTSİDER) değerli üyelerimizin ve hemşehrilerimizin desteği ile faaliyetlerini sürdürmektedir.
Derneğimiz, 8 Nisan 2006 tarihinde Çamlıca Tepesi – Sefa Restaurantta düzenlediği Silifke Dostaları gecesinde hemşehrilerimizi bir araya getirmiştir. Geleneksel hale gelen bu geceler her yıl yapılmış, gecemize katılan Silifke dostları hem hasret gidermiş, hem de gönüllerince eğlenmişlerdir. Gecelerde toplanan bağışlar en önemli gelir kaynağımız olmuştur.
Farklı zamanlarda piknik düzenlenmiş ise de, hemşehrilerimizin ilgisini çekmediğinin anlaşılması üzerine, bu etkinlikten vazgeçilmiştir.
Her yıl Ramazan ayında düzenlenen iftar yemekleri de hemşehrilerimizin kaynaşması için ayrı bir vesile olmuştur. İftar sonrasında yapılan ve uzun süreler devam eden sohbetler tüm misafirlerimiz için keyifli saatler yaşanmasını sağlamıştır.
Her yıl Cumhuriyet kutlamaları büyük bir coşkuyla yapılıp, geçmişimize, vatanımıza, bayrağımıza bağlılığımız tekrar tekrar gösterilmiştir.
Derneğimiz, İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizin katkıları ile ayakta kalabilmektedir. Bu güne kadarki yaptıkları ekonomik katkılar nedeniyle İnş. Yüksek Müh. Sedat YILMAZ, İşadamı Güven Kemal PERSENTİLİ, Avukat Nazım ÜSKÜL Beyler, hizmetleri, sağladıkları lojistik desteğin büyüklüğü, hemşehrilerine gösterdikleri yakınlık nedeniyle de Emekli İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Oktay İLTER Beyler derneğimizin onur üyesi ilan edilmişlerdir.
Derneğimiz, kurucu üyelerinden; Avukat Gönül BAKAN ÖZDEMİR Hanım’ın ofisinde kurulmuş olup; derneğimizin, kira, elektrik, doğalgaz, telefon, personel gideri vs hiçbir masrafı yoktur.
Derneğimize yapılan tüm bağışlarla toplanan paralar İstanbul’da eğitim gören ve Silifke’den gelmiş çocuklarımızın eğitimlerine katkı amacıyla adaletli bir şekilde dağıtılmaktadır. Bu model yıllardır sürmekte olan bir yardımlaşmadır.
Ayrıca; İstanbul’da faaliyet gösteren diğer derneklerle ilişkiler kurulup, aralıklı olarak yöneticiler olarak toplanıp, fikir alışverişinde bulunulmuştur.
Silifke’de yapılmakta olan çalışmaları, faaliyetleri izleyip, gerek basın yoluyla ve gerekse sosyal medya aracılığı ile uyarılarımız oldu ise uyarıp, uygun gördüklerimize de, desteklediğimizi belirten yazılarla destek olunmuştur.
İstanbul’a gelen yöneticilerimizle İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizi birlikte olabilecekleri ortamlarda bir araya getirip, sohbet edebilmeleri sağlanmıştır.
Bütün bu çalışmalar yapılırken sevgi ve saygı ön planda tutulmuş, Derneğimiz hiçbir siyasi partinin maşası olmamış, herkesin görüşüne saygı duymuş, ancak savunucusu olmamıştır. Derneğimizin sürekliliği ve ihtiyacı olan öğrencilere aktarılacak kaynak açısından, yüksek önemde olan bağış ve aidatların toplanabilmesi için; T. İş Bankası A.Ş. – İstanbul Merkez Şubesi nezdinde 1299 – 201818 no’lu hesap açılmıştır, hemşehrilerimizin gerekli ilgiyi göstereceğine inanıyoruz.

Sosyal Medya Haberleri Silifke Web Tasarım