X

Silifke’den Çanakkale Cephesine

Çanakkale Savaşları Osmanlı toplumunu bir amaç için bir araya getirmiştir.Bugün de Çanakkale Savaşları ve savşaın geçtiği alanlar Türk milleti açısından birleştirici bir simge olmaya devam etmektedir.
Bu çalışmada Çanakkale savaşlarına katılan Silifkelilerin askere alınmaları, cepheye sevkleri, katıldıkları savaşlar ve şehir olan askerlerin defnedildiği yerler ile mezarları tespit edilen askerlerin nerede bulundukları anlatışmıştır
Dr. Mithat ATABAY.


Temettuat Defterlerine Göre 19.Yüzyılda SİLİFKE

Temettuat Defterlerine göre Silifke’nin merkez ve köylerinin tarih, ekonomi ve sosyal hayatları ile ilgili çok önemli bir kaynak eserdir. Hem aile tarihi, hem aşiretlerin durumu, hem de bölgenin gelir kaynakları açısından bir başvuru kitabıdır. Başbakanlık Osmanlı Arşivinden 6 Defter gözden geçirilmiş, ayrıca kitabın girişinde çok çeşitli kaynaklardan yararlanılarak Silifke’nin tarihi ile ilgili ayrıntılı şekilde bilgi verilmiştir.
İstanbul Silifke Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yayınlanan kitap; Araştırmacı Yazar Ahmet UÇAR tarafından yazılmış ve Silifkeli işadamı Güven Kemal PERSENTİLİ beyin sponsorluğunda basılmıştır.
Eseri sitemizin iletişim bölümünden 30 TL bağış karşılığında talep edebilirsiniz.

Sosyal Medya Haberleri Silifke Web Tasarım